Satan je můj pán

13. 08. 2019 8:56:02
Satane, můj pane, vzpomeň si na mně, když přijde soudný den, Satane můj pane, vezmi mně za ruku, až nastane Armageddon

Thomas Börje Forsberg. Říká vám něco toto jméno? Mnohým asi ne. A co takhle Quorthon? Zde asi zablikala kontrolka znalcům kvalitní rockové a metalové hudby ale možná si někteří ještě nejsou jistí. Takže do třetice, aby svatá trojice byla komplet tu máme BATHORY.

Jedna z nejslavnějších metalových kapel ze Švédska, většinu času ovšem one man projekt, právě Thomase Forsberga alias Quorthona, jak si říkal a od jehož smrti nedávno ( 7. června) uplynulo 15 let.

Muzikant, jehož genialita přesahovala žánry, a dobu, svou hudební pouť s OI kapelou Stridskuk nicméně to trvalo jen pár týdnu a brzy, v 17 letech založil projekt BATHORY, který navždy změnil podobu metalu a black metalu zvláště.

Jednou z jeho prvních nahrávek, která ovšem nikdy nebyla vydána s výjimkou alba Jubileum volume 3 byla skladba Satan my master, ze které jsem si dovolil, v zájmu mírné provokace v mezích kodexu blogera, přeložit část textu. Tato skladba se stala tak kultovní, že po létech udělali její cover slavní norští Dimmu Borgir.

Nicméně i sláva skupiny Bathory rostla což se někomu může zdát podivné, když první stejnojmenné album nahráli v garáži, totálně namol na naprosto primitivním zařízení. Jenže doba byla příznivá a tak se z tohoto alba stal bestseller, stejně jako z alba číslo dvě, s názvem the return.

Jenže to už byl Thomas hudebně a hlavně filozoficky dost jinde a tak se začal odkloňovat od satanismu v textech, od děsů a smrti a syrový black metal nahradil více zadumanějšími kompozicemi.

Ta první přišla v roce 1987 pod názvem under the sign of black mark a přinesla jednu zcela výjimečnou skladbu:

Enter the eternal fire.

Tady už je cítit pečlivá práce z aranžemi, se zvukem i zpěvem a hlavně s celkovou atmosférou, která se pro tvorbu BATHORY stala typickou.

Bylo jasné, že Qourthon našel svou polohu, která mu vyhovovala hudebně nejlépe. Staré vikingské ságy, legendy, příběhy o době, kdy Skandinávie a předkové ještě měli svou zemi ale už pomalu nastávala doba postupného vnucování křesťanství. Když dnes posloucháte hudbu kapely BATHORY, jakoby k nám její poselství promlouvalo s ještě větší naléhavosti, protože to co nedokázali poslové Krista, dnes úspěšně realizují jiní, mnohdy zákeřněji a nelidštěji.

Následující alba Blood, Fire, Death, Hammerheart a Twilight of Gods byla oslavou hrdinství, oslavou Vikingů a dávné severské historie, jejích výher a proher. Jak dokázal zpracovat v jediném oficiálním videu One rode to Asa Bay:

A ze stejného období pochází i skladba Hammerheart, která je ovšem specifická tím, že byla inspirována melodií Gustava Holsta The Planets

Zdá se, že v roce 1992 až 1995 prožíval Quorthon tvůrčí krizi a tak po sobě vyšly výběrovky Jubileum 1 a Jubileum 2 a následovala jeho nejslabší alba Requiem a Octagon, ve kterých se vrátil na začátek své kariéry. Tato alba fanoušky dost zmátla, protože nechápali co se děje.

Naštěstí v roce 1996 vydali BATHORY další ze svých klenotů s názvem Blood on Ice. Ten název není vůbec krvelačný a odkazuje na Thomasův oblíbený sport, lední hokej.

A skladba Ravens z tohoto alba vás vynese do jiné dimenze.

Jen pro ilustraci přidávám text tohoto díla:

Steadily on jagged wings Feather black against the burning sky Spread your wings and ride the wind Gaze down on me with blackest eyes. Fly my ravens, fly ahead. Over the mountains and endless sky Fly my ravens, fly ahead Over the mountains over my head. Let the wind carry you up high. Fly my ravens, it's time to fly, And for me maybe to die. Valley of Death in the land of no return... The moment of glory or death...

V roce 1998 se bůhví proč vrátil zpět s albem jubileum 3 ale naštěstí další rok přináší něco, co trvá dodnes a co bude trvat v uších a srdcích metalových fanoušků navždy. Album Destroyer of the words.

Pamatuji se, když jsem prvně tohle CD slyšel, tak mi spadla čelist a při titulní skladbě opět po dlouhé době běhal mráz po zádech. Jako by před mýma očima probíhaly světové dějiny a budoucnost najednou.

Ten text je nutný:

A flash like the birth of a sun
A pillar of virgin fire
Now glowing a ruby cloud
The finger of death reaching higherRadiant dust a chimney rise
Desert floor dissolved wide ablaze
Golden plum against the midnight sky
Burning eyes in death clouds ash grey faceI have harnessed the stars
Now unleashed upon the earth
I am become death
The destroyer of worldsEncased in lead and steel
The end and infinity
The eight moon the sixth day the year death
The heatwave to grasp and consume your last breathBrought high on are marked silver wing
Afar in cold thin morning air
Below as the day begins
The burning eyes in deaths face greedily staresI have harnessed the stars
Now unleashed upon the earth
I am become death
The destroyer of worlds 2002 a 2003 to byla opětovná oslava Vikingů a sen o zašlé slávě severní Evropy. Myslím že Qourthon byl svým způsobem vizionář, který moc dobře věděl do čeho se Evropa a Skandinávie zvláště ženou. V jednom rozhovoru řekl, že jej vytáčí, že ve Švédsku když řekne že je hrdý na Vikingy, tak se na něj vrhnou jako na zloducha. Že když si dá vlajku na bundu, tak se policisté ptají jaký k tomu měl důvod. V jeho hudbě bylo možno nalézt vše. Krásu přírody i hrdinství předků.Bohužel, přišel 7 červen 2004 a tento den Thomas zemřel. Příčinou byla jeho vrozená srdeční vada a hlavně jeho neschopnost odpočinku.Škoda. Scházíš nám Thomasi. A tak ti posílám do Valhally alespoň tento blog a vyřiď mé pozdravy všem bojovníkům.

Autor: Martin Braun | úterý 13.8.2019 8:56 | karma článku: 12.99 | přečteno: 591x

Další články blogera

Martin Braun

Správný postup Izraele

Dvě členky kongresu USA měly namířeno do Izraele, ale ten jím ve vstupu zabránil. Tento krok rozvířil včera, jinak poklidné letní dny na politické scéně ( když nepočítám českou tragédii se Zemanovou nadutostí).

16.8.2019 v 5:05 | Karma článku: 30.68 | Přečteno: 777 | Diskuse

Martin Braun

Tel Aviv prý ignoruje aktivisty / aktualizováno ve 22.42/

Sděluje nám plačtivě ČTK, prostřednictvím idnes v poněkud nelogicky a hlavně nepravdivě nazvaném článku.

13.8.2019 v 17:07 | Karma článku: 30.37 | Přečteno: 681 | Diskuse

Martin Braun

Jsem pro Izraelský a pro Židovský fanatik - a kdo je víc?

Občas se ozvou. Ti spravedliví, co vědí vše nejlépe. Smějí se a zesměšňují. Prý jsme my Židé uplakaní, ublížení, jo a prý jestli v židovské víře existuje smrtelný hřích pýchy. Tyto a podobné blbosti se objevují v reakci na nás...

9.8.2019 v 6:09 | Karma článku: 42.68 | Přečteno: 5699 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Sir Nicholas George Winton zachránil děti před transportem do koncentračních táborů

Sir Nicholas George Winton, MBE zachránil v roce 1939 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Spojeného království.

18.8.2019 v 7:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 |

Zdeněk Bárta

Akvabelák aneb dívka do chlapeckého sboru nepatří

Tak už je to tady! Nepřijetí dívky do chlapeckého pěveckého sboru není diskriminace. Tak rozhodl německý soud. Tento rozsudek jistě uklidní pana Nožičku a ostatní bijce proti "neomarxismu" a zachránce normálního světa...

17.8.2019 v 7:18 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 880 | Diskuse

Karel Sýkora

Milan Klapetek – Zvěst Starého zákona ve světle dějin Izraele

Země izraelská označovaná také Palestina nebo Země zaslíbená, je pro židovský lid posvátná. Biblické pojetí historie klade počátek národa do časů jeho patriarchů: Abraháma, Izáka a Jákoba.

16.8.2019 v 15:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 |

Karel Sýkora

Nejen pohanská náboženství „fungují“ na principu do ut des

Do ut des znamená latinsky, že dávám, abys dal. V římském právu je takto nazývaná forma smluv, kde jedna strana plní (poskytuje právo věcné — dare), aby druhá strana podobnou dávku poskytla.

16.8.2019 v 9:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 |

Václav Poddaný

14 letá slečna v plavkách na internetu jakožto sexsymbol budoucích let = pedofilie

Vážně je v pořádku, že internetové magazíny jako super apod poukazují na ,,krásu" malých dětí? Upřímně je toto jednání poměrně pedofilní a autor článku by měl možná vyhledat odbornou pomoc. A to píšu narovinu.

13.8.2019 v 13:54 | Karma článku: 32.31 | Přečteno: 1932 | Diskuse
Počet článků 330 Celková karma 31.37 Průměrná čtenost 2206

AM YISRAEL CHAI

Non Serviam.

ARALLU Akbar

martinbraun@centrum.cz

Sionista - Islamofob - Antikomunista

https://www.facebook.com/profile.php?id=100009160161310&fref=ts

Facebook je jediná komunikační možnost se mnou, kromě diskuse pod blogy. Na emaily nereaguji

https://www.youtube.com/watch?v=hKJBmfkmXvU

Za největší urážku považuji, když mě někdo označí za nacistu nebo rasistu. Obě tyto ideologie, společně s komunismem jsou mi naprosto odporné. Jsem přítelem Izraele a jeho politiky. Jsem příznivcem židovského odboje, který přispěl k vzniku státu Izrael. Mým vzorem je Avraham Stern, brutálně zavražděný Brity. Ctím památku osvobozeneckých hnutí Haganah, Irgun a Lehi, které se zbraní v ruce bojovaly za svobodu, nezávislost a za vznik židovského státu na historických židovských územích.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více

Najdete na iDNES.cz