Havlovo humanitární bombardování - nebo čí vlastně?

13. 09. 2019 6:00:00
A bylo vůbec vysloveno? Tisíckrát vyvrácená, přesto opakovaná po tisící prvé lež, původně vzniklá na základě nepřesného překladu, rozšířená z hluboké nenávisti. Báchorka o Havlově prohlášení o humanitárním bombardování Srbska.

Kdo to v Česku rozšířil víme. Prostřednictvím TV Nova jistý Richard Falbr. "Odborářský táta", jak mu jistou dobu familiérně přezdívali. Jak ale tento nesmysl vznikl? Prostě. Václav Havel poskytl rozhovor pro Reuters. A v tomto rozhovoru uvedl toto:

Redaktor: Jak myslíte, že konflikt v Kosovu změní budoucnost NATO?

Václav Havel: Já si myslím především, že ať už má někdo takové či onaké názory na tu strategii a taktiku, kterou Aliance zvolila, jedno nemůže, myslím, upřít nikdo tomuto zásahu Aliance. Totiž, že to je zásah, který není veden nějakými partikulárními zištnými cíli. Tam sice jsou jakési nerostné zdroje v tom Kosovu, ale o ty věru Aliance nestojí, proto tam nebojuje. Tady jde o princip. Že bojuje za lidská práva, kterým dala dokonce přednost před státní suverenitou, a tudíž mohla tedy zaútočit na Svazovou republiku Jugoslávii a to dokonce bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, protože cítila potřebu projevit svou nelhostejnost k lidskému utrpení. To já, myslím, je zkušenost, která teprve časem se začne zhodnocovat a která nepochybně ovlivní i budoucí život té Aliance.

zdroj: https://archive.vaclavhavel-library.org/File/Show/159949

Jak je možno vidět a číst, nikde tam nelze nalézti žádná slova o humanitárním bombardování. Jedná se o originální přepis rozhovoru pro Reuters. Nicméně, já vím že jsou mezi čtenáři šťouralové a budou hledat a hledat...jako Ovčáček Hitlera gentlemana, a oni najdou. A pak radostně vypísknou - tady to máš ( nebo máte, ti slušnější)

Redaktor: Pane prezidente, jak by podle Vás měl vypadat úspěch v Kosovu? Jaké jsou podle Vás signály úspěchu?

Václav Havel: Já myslím, že nejdůležitější je, aby bylo zastaveno vyvražďování, aby se mohli uprchlíci zvolna vracet a aby nastalo opět nějaké nové kolo politických jednání o statutu budoucího Kosova. Ale ze všeho nejdůležitější se mi zdá být přítomnost mírových sborů, která samozřejmě by bylo nejlépe, kdyby tam byla za souhlasu Jugoslávie, aby tam nebyly jako okupanti nebo jako válčící strana. Neboť ta přítomnost mírových sborů je přesně tím instrumentem, který může znamenat klíč ke všemu ostatnímu. I k tomu zastavení toho vyvražďování a vyhánění lidí z domovů i k eventuálním - vytvořit jakýsi prostor pro eventuální další politická jednání, k zabránění té katastrofě humanitární, jak se to nazývá, k té humanitární asistenci. K tomu všemu by napomohla přítomnost těch mírových sborů. Ostatně jejich přítomnost by znamenala i vaši přítomnost, přítomnost nezávislých sdělovacích prostředků a před jejich očima by si nemohli dovolovat to, co si tam dovolují teď, když je nikdo nevidí.

zdroj : https://archive.vaclavhavel-library.org/File/Show/159949

Ano, zde je možno si slova humanitární všimnout, jenže dámy a pánové (případně ostatní pohlaví, jsou li zde, abych byl naprosto korektní), Jedná se zde o naprosto jiný případ. Tedy o situaci, kdy onen vojenský zásah umožní nastolení humanitární pomoci a asistenci.

Tedy nikoliv humanitární bombardování a ani žádná jiná derivace tohoto slova, ale prosté nepochopení dvou otázek a dvou odpovědí, že strany těch, kteří onen rozhovor od agentury převzali. Tedy Italů a Francouzů. Zatímco u Italů si důvod oné nepřesnosti neumím vysvětli, hlavně proto že ten italský text neznám a stejně mi jejích jazyk není blízky, tak pro Francouze mám jisté pochopení, protože slovo humanitáire, má poměrně širokou škálu možností pro překlad a asi by se do nich vešel i termín boje za lidská práva. S velkým přimhouření všech tří očí. Včetně toho kuřího.

V květnu tohoto roku na toto téma ostatně velice zajímavě napsal ombudsman Českého rozhlasu, když uvedl:

Podle mého názoru je na tomto příkladu možno pozorovat jednu z vlastností médií, a sice tendenci ke zjednodušování, zplošťování reality. Tento postup s úspěchem užívají politici při diskvalifikaci svých politických protivníků. Média jsou v dvojjediné pozici: jednak jsou zrcadlem, které má za úkol věrně odrážet realitu, tedy například i zkreslené a zavádějící výroky všeho druhu. Na druhou stranu by média, zejména ta veřejnoprávní, měla poskytovat svým posluchačům, čtenářům a divákům dostatek podkladů pro to, aby realitu byli schopni vnímat v celé složitosti, nejednoznačnosti, rozpornosti. zdroj: https://informace.rozhlas.cz/geneze-slovniho-spojeni-humanitarni-bombardovani-7947097 a PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman Českého rozhlasu

Jaký z toho učinit tedy závěr?

Václav Havel nikdy spojení o humanitárním bombardování nepoužil. Ostatně je to logické jednak proto že spojit tato dvě slova může jen nevzdělaný trouba, což on nebyl a je lhostejné co si o jeho přínosu kdo myslí nebo ne. Hlavním důvodem ovšem je, že on neposkytl rozhovor ani italskému tisku, kde tato zpráva vyšla jako první ani mediím z Francie, která to převzala. Onen rozhovor vznikl pro Britský Reuters, a protože Reuters je agentura, tak od ní media informace přebírají. A jak s nimi naloží a jak je přeloží, to už je jiné kafe.

Myslím si že je nejvyšší čas ukončit šíření této lži a jí podobných, které mají jediný cíl. Dehonestovat osobu presidenta Václava Havla, který sice nebyl dokonalý, dělal chyby - proboha byl to člověk, nad některými jeho názory a rozhodnutími bylo možno kroutit hlavou, nicméně ve funkci presidenta Československé a posléze České republiky udělal mnoho dobrého a přestože se o jeho neřestech a zálibě v popíjení špitalo hodně, v presidentské funkci jej nikdo nalitého neviděl a jediné jeho vulgární slovo veřejnost mohla slyšet v záznamu jeho divadelní hry Audience, kde na otázku jak to jde odpověděl : "Je to všecko na hovno". Což, když si uvědomím realitu presidentského úřadu po jeho odchodu, zvláště nyní, nemohu považovat za vulgaritu.

Autor: Martin Braun | pátek 13.9.2019 6:00 | karma článku: 41.82 | přečteno: 8885x

Další články blogera

Martin Braun

Letíte do nebo z USA? Šikana na letišti? Poděkujte islámistům

Tento můj blog je jakýmsi volným pokračováním toho, co jsem napsal minule a co se mi tam zcela nevešlo. S tím rozdílem, že moje zamyšlení se zdaleka netýká pouze cest do a z USA.

14.10.2019 v 16:02 | Karma článku: 21.38 | Přečteno: 653 | Diskuse

Martin Braun

Mýtus jménem USA

Občas zde na blogu narazím na cestopisy, či zážitky těch, co do USA přijeli na návštěvu, nebo těch co zde žijí. Některé autorky čtu velice rád, u některých místy kroutím nechápavě hlavou a některé považuji za novodobé Anderseny.

14.10.2019 v 0:03 | Karma článku: 24.90 | Přečteno: 1246 | Diskuse

Martin Braun

Srdečné poděkování paní nebo slečně redaktorce z idnesu

Ani jsem netušil že se tak dobře pobavím, poté co jsem se dnes probudil hlavou jako střep a zády v jednom ohni. Prostě, můj věk si žádá větší daně nežli ministryně financí Schillerová v Česku.

8.10.2019 v 21:31 | Karma článku: 25.08 | Přečteno: 1411 | Diskuse

Martin Braun

David Rath sedící, ležící spící

Píšou že David Rath konečně sedí. Prý v teplákách, jenže jaká je skutečnost? A skutečně doktor Rath sedí?

7.10.2019 v 20:02 | Karma článku: 23.61 | Přečteno: 1227 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Ponec

K Turecké invazi do Sýrie

Pod záminkou boje proti terorismu překročila minulý týden ve středu (8. 10. 2019) turecká armáda vyzbrojená německými tanky Leopard severní hranici svrchovaného státu Sýrie.

14.10.2019 v 22:22 | Karma článku: 12.28 | Přečteno: 156 | Diskuse

Jan Dvořák

I bez balené vody lze uhasit žízeň, navíc zdravě!

Kvapem se blíží doba, kdy má být odzvoněno balené vodě a kdy se opět vrátíme k osvědčené praxi už z předminulého i minulého století, tedy k vodě z kohoutku.

14.10.2019 v 18:21 | Karma článku: 8.51 | Přečteno: 201 | Diskuse

Pavel Kovařík

ODS vykročila rázným krokem. Ale jakým směrem?

Kam vykročila ODS svou kampaní "Země, která vítězí"? Měla by dostat šanci? A co se skrývá mezi řádky jejího nového programu?

14.10.2019 v 18:10 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 333 | Diskuse

Jan Lněnička

Kdy to dopadne konečně dobře?

Ve svém blogu vycházím z moudré věty moudrého státníka Konstantina Černěnka: „Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.“

14.10.2019 v 17:53 | Karma článku: 4.20 | Přečteno: 139 | Diskuse

Martin Braun

Letíte do nebo z USA? Šikana na letišti? Poděkujte islámistům

Tento můj blog je jakýmsi volným pokračováním toho, co jsem napsal minule a co se mi tam zcela nevešlo. S tím rozdílem, že moje zamyšlení se zdaleka netýká pouze cest do a z USA.

14.10.2019 v 16:02 | Karma článku: 21.38 | Přečteno: 653 | Diskuse
Počet článků 349 Celková karma 30.18 Průměrná čtenost 2217

http://www.zemancountdown.cz/

AM YISRAEL CHAI

Non Serviam.

ARALLU Akbar

martinbraun@centrum.cz

Sionista - Islamofob - Antikomunista

https://www.facebook.com/profile.php?id=100009160161310&fref=ts

Facebook je jediná komunikační možnost se mnou, kromě diskuse pod blogy. Na emaily nereaguji

Za největší urážku považuji, když mě někdo označí za nacistu nebo rasistu. Obě tyto ideologie, společně s komunismem jsou mi naprosto odporné. Jsem přítelem Izraele a jeho politiky. Jsem příznivcem židovského odboje, který přispěl k vzniku státu Izrael. Mým vzorem je Avraham Stern, brutálně zavražděný Brity. Ctím památku osvobozeneckých hnutí Haganah, Irgun a Lehi, které se zbraní v ruce bojovaly za svobodu, nezávislost a za vznik židovského státu na historických židovských územích.

 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více

Najdete na iDNES.cz