Úterý 18. února 2020, svátek má Gizela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. února 2020 Gizela

Havlovo humanitární bombardování - nebo čí vlastně?

13. 09. 2019 6:00:00
A bylo vůbec vysloveno? Tisíckrát vyvrácená, přesto opakovaná po tisící prvé lež, původně vzniklá na základě nepřesného překladu, rozšířená z hluboké nenávisti. Báchorka o Havlově prohlášení o humanitárním bombardování Srbska.

Kdo to v Česku rozšířil víme. Prostřednictvím TV Nova jistý Richard Falbr. "Odborářský táta", jak mu jistou dobu familiérně přezdívali. Jak ale tento nesmysl vznikl? Prostě. Václav Havel poskytl rozhovor pro Reuters. A v tomto rozhovoru uvedl toto:

Redaktor: Jak myslíte, že konflikt v Kosovu změní budoucnost NATO?

Václav Havel: Já si myslím především, že ať už má někdo takové či onaké názory na tu strategii a taktiku, kterou Aliance zvolila, jedno nemůže, myslím, upřít nikdo tomuto zásahu Aliance. Totiž, že to je zásah, který není veden nějakými partikulárními zištnými cíli. Tam sice jsou jakési nerostné zdroje v tom Kosovu, ale o ty věru Aliance nestojí, proto tam nebojuje. Tady jde o princip. Že bojuje za lidská práva, kterým dala dokonce přednost před státní suverenitou, a tudíž mohla tedy zaútočit na Svazovou republiku Jugoslávii a to dokonce bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, protože cítila potřebu projevit svou nelhostejnost k lidskému utrpení. To já, myslím, je zkušenost, která teprve časem se začne zhodnocovat a která nepochybně ovlivní i budoucí život té Aliance.

zdroj: https://archive.vaclavhavel-library.org/File/Show/159949

Jak je možno vidět a číst, nikde tam nelze nalézti žádná slova o humanitárním bombardování. Jedná se o originální přepis rozhovoru pro Reuters. Nicméně, já vím že jsou mezi čtenáři šťouralové a budou hledat a hledat...jako Ovčáček Hitlera gentlemana, a oni najdou. A pak radostně vypísknou - tady to máš ( nebo máte, ti slušnější)

Redaktor: Pane prezidente, jak by podle Vás měl vypadat úspěch v Kosovu? Jaké jsou podle Vás signály úspěchu?

Václav Havel: Já myslím, že nejdůležitější je, aby bylo zastaveno vyvražďování, aby se mohli uprchlíci zvolna vracet a aby nastalo opět nějaké nové kolo politických jednání o statutu budoucího Kosova. Ale ze všeho nejdůležitější se mi zdá být přítomnost mírových sborů, která samozřejmě by bylo nejlépe, kdyby tam byla za souhlasu Jugoslávie, aby tam nebyly jako okupanti nebo jako válčící strana. Neboť ta přítomnost mírových sborů je přesně tím instrumentem, který může znamenat klíč ke všemu ostatnímu. I k tomu zastavení toho vyvražďování a vyhánění lidí z domovů i k eventuálním - vytvořit jakýsi prostor pro eventuální další politická jednání, k zabránění té katastrofě humanitární, jak se to nazývá, k té humanitární asistenci. K tomu všemu by napomohla přítomnost těch mírových sborů. Ostatně jejich přítomnost by znamenala i vaši přítomnost, přítomnost nezávislých sdělovacích prostředků a před jejich očima by si nemohli dovolovat to, co si tam dovolují teď, když je nikdo nevidí.

zdroj : https://archive.vaclavhavel-library.org/File/Show/159949

Ano, zde je možno si slova humanitární všimnout, jenže dámy a pánové (případně ostatní pohlaví, jsou li zde, abych byl naprosto korektní), Jedná se zde o naprosto jiný případ. Tedy o situaci, kdy onen vojenský zásah umožní nastolení humanitární pomoci a asistenci.

Tedy nikoliv humanitární bombardování a ani žádná jiná derivace tohoto slova, ale prosté nepochopení dvou otázek a dvou odpovědí, že strany těch, kteří onen rozhovor od agentury převzali. Tedy Italů a Francouzů. Zatímco u Italů si důvod oné nepřesnosti neumím vysvětli, hlavně proto že ten italský text neznám a stejně mi jejích jazyk není blízky, tak pro Francouze mám jisté pochopení, protože slovo humanitáire, má poměrně širokou škálu možností pro překlad a asi by se do nich vešel i termín boje za lidská práva. S velkým přimhouření všech tří očí. Včetně toho kuřího.

V květnu tohoto roku na toto téma ostatně velice zajímavě napsal ombudsman Českého rozhlasu, když uvedl:

Podle mého názoru je na tomto příkladu možno pozorovat jednu z vlastností médií, a sice tendenci ke zjednodušování, zplošťování reality. Tento postup s úspěchem užívají politici při diskvalifikaci svých politických protivníků. Média jsou v dvojjediné pozici: jednak jsou zrcadlem, které má za úkol věrně odrážet realitu, tedy například i zkreslené a zavádějící výroky všeho druhu. Na druhou stranu by média, zejména ta veřejnoprávní, měla poskytovat svým posluchačům, čtenářům a divákům dostatek podkladů pro to, aby realitu byli schopni vnímat v celé složitosti, nejednoznačnosti, rozpornosti. zdroj: https://informace.rozhlas.cz/geneze-slovniho-spojeni-humanitarni-bombardovani-7947097 a PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman Českého rozhlasu

Jaký z toho učinit tedy závěr?

Václav Havel nikdy spojení o humanitárním bombardování nepoužil. Ostatně je to logické jednak proto že spojit tato dvě slova může jen nevzdělaný trouba, což on nebyl a je lhostejné co si o jeho přínosu kdo myslí nebo ne. Hlavním důvodem ovšem je, že on neposkytl rozhovor ani italskému tisku, kde tato zpráva vyšla jako první ani mediím z Francie, která to převzala. Onen rozhovor vznikl pro Britský Reuters, a protože Reuters je agentura, tak od ní media informace přebírají. A jak s nimi naloží a jak je přeloží, to už je jiné kafe.

Myslím si že je nejvyšší čas ukončit šíření této lži a jí podobných, které mají jediný cíl. Dehonestovat osobu presidenta Václava Havla, který sice nebyl dokonalý, dělal chyby - proboha byl to člověk, nad některými jeho názory a rozhodnutími bylo možno kroutit hlavou, nicméně ve funkci presidenta Československé a posléze České republiky udělal mnoho dobrého a přestože se o jeho neřestech a zálibě v popíjení špitalo hodně, v presidentské funkci jej nikdo nalitého neviděl a jediné jeho vulgární slovo veřejnost mohla slyšet v záznamu jeho divadelní hry Audience, kde na otázku jak to jde odpověděl : "Je to všecko na hovno". Což, když si uvědomím realitu presidentského úřadu po jeho odchodu, zvláště nyní, nemohu považovat za vulgaritu.

Autor: Martin Braun | pátek 13.9.2019 6:00 | karma článku: 41.84 | přečteno: 8927x

Další články blogera

Martin Braun

Pověšený Putin

Klid. Nebojte se. Nehrozí vám žádný další státní smutek, a do černého floru ponořený Hrad. Jedná se zde jen o takovou malinkou sondu do ruské duše.

14.2.2020 v 16:23 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 332 | Diskuse

Martin Braun

Někdo slyší trávu růst, někdo kolem sebe vidí samé rasisty

Jsem docela překvapen, jakou pozornost vzbudila poměrně triviální záležitost, kolem propuštění zaměstnankyně jakéhosi knihkupectví.

11.2.2020 v 21:22 | Karma článku: 28.57 | Přečteno: 1132 | Diskuse

Martin Braun

Ministryně financí, dělá z lidí pitomce

Je to jedna z mála chvil, kdy lituji, že nejsem občanem České republiky, protože kdybych byl, neváhal bych podat ústavní stížnost, případně i trestní oznámení, kvůli novému "pivnímu zákonu"

9.2.2020 v 6:00 | Karma článku: 33.62 | Přečteno: 3643 | Diskuse

Martin Braun

Konkrétní polemika s paní Konečnou

Paní Euro poslankyně za komunistickou stranu cítila opět, už podruhé potřebu vyjádřit se k situaci v Izraeli, zemi o které ona sama moc povědomí zjevně nemá a k situaci o které toho ví ještě méně.

6.2.2020 v 15:30 | Karma článku: 32.87 | Přečteno: 968 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

Proč být komunistou.

Odpověď je jednoduchá. Komunisté, alespoň ti zasloužilí, se dožívají metuzalémského věku.A kdo by nechtěl zemřít, když už to musí být, v poklidu své vily, obklopen půvabnými sestřičkami, dívaje se na obraz generálního tajemníka.

18.2.2020 v 22:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Petr Burian

Když se levá ruka tluče do levé nohy

O tom že Piráti jsou jen obyčejní aktivní levičáci v maškarním kostýmu kapitána Hooka, ví každý. A také je postihla pohroma, která levičáky tu a tam postihuje. Někdo jim splnil to, po čem volali. A rázem mají problém zvaný Airbnb.

18.2.2020 v 14:22 | Karma článku: 34.72 | Přečteno: 967 | Diskuse

Andrej Čokorilo

Úvaha o boji, politice, válce...

Proč se sen člověka stal mocným prostředkem k masakrováni? Kdo nenávidí naše svobody? Kdo jsou oni a kdo my?

18.2.2020 v 13:07 | Karma článku: 8.92 | Přečteno: 308 | Diskuse

Aleš Boháč

Alkohol za volantem

Statistika je bezva věc. Máme díky ní přehled. A jelikož to je čistá matematika, tak říká pravdu. Co ovšem může být problém, je její interpretace.

18.2.2020 v 12:08 | Karma článku: 30.92 | Přečteno: 929 | Diskuse

Vladimír Zeman

Důchodová reforma - nic složitého.

Pan Stanislav Křeček, 82-ti letý pán nastoupil do vysokého politického úřadu na 6-ti leté období. Za nepochybně vysoký plat. Pobírá přitom důchod? Proč by nepobíral, je to jeho důchod, zajisté velice slušný zasloužený dlouhými

18.2.2020 v 11:14 | Karma článku: 24.98 | Přečteno: 1083 | Diskuse
Počet článků 380 Celková karma 33.38 Průměrná čtenost 2323

http://www.zemancountdown.cz/

Lépe být mrtvý, než rudý.

AM YISRAEL CHAI

Non Serviam.

ARALLU Akbar

martinbraun@centrum.cz

Sionista - Islamofob - Antikomunista

 

https://www.facebook.com/profile.php?id=100009160161310&fref=ts

Facebook je jediná komunikační možnost se mnou, kromě diskuse pod blogy. Na emaily nereaguji

Za největší urážku považuji, když mě někdo označí za nacistu nebo rasistu. Obě tyto ideologie, společně s komunismem jsou mi naprosto odporné. Jsem přítelem Izraele a jeho politiky. Jsem příznivcem židovského odboje, který přispěl k vzniku státu Izrael. Mým vzorem je Avraham Stern, brutálně zavražděný Brity. Ctím památku osvobozeneckých hnutí Haganah, Irgun a Lehi, které se zbraní v ruce bojovaly za svobodu, nezávislost a za vznik židovského státu na historických židovských územích.

 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více

Najdete na iDNES.cz