Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Havlovo humanitární bombardování - nebo čí vlastně?

13. 09. 2019 6:00:00
A bylo vůbec vysloveno? Tisíckrát vyvrácená, přesto opakovaná po tisící prvé lež, původně vzniklá na základě nepřesného překladu, rozšířená z hluboké nenávisti. Báchorka o Havlově prohlášení o humanitárním bombardování Srbska.

Kdo to v Česku rozšířil víme. Prostřednictvím TV Nova jistý Richard Falbr. "Odborářský táta", jak mu jistou dobu familiérně přezdívali. Jak ale tento nesmysl vznikl? Prostě. Václav Havel poskytl rozhovor pro Reuters. A v tomto rozhovoru uvedl toto:

Redaktor: Jak myslíte, že konflikt v Kosovu změní budoucnost NATO?

Václav Havel: Já si myslím především, že ať už má někdo takové či onaké názory na tu strategii a taktiku, kterou Aliance zvolila, jedno nemůže, myslím, upřít nikdo tomuto zásahu Aliance. Totiž, že to je zásah, který není veden nějakými partikulárními zištnými cíli. Tam sice jsou jakési nerostné zdroje v tom Kosovu, ale o ty věru Aliance nestojí, proto tam nebojuje. Tady jde o princip. Že bojuje za lidská práva, kterým dala dokonce přednost před státní suverenitou, a tudíž mohla tedy zaútočit na Svazovou republiku Jugoslávii a to dokonce bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, protože cítila potřebu projevit svou nelhostejnost k lidskému utrpení. To já, myslím, je zkušenost, která teprve časem se začne zhodnocovat a která nepochybně ovlivní i budoucí život té Aliance.

zdroj: https://archive.vaclavhavel-library.org/File/Show/159949

Jak je možno vidět a číst, nikde tam nelze nalézti žádná slova o humanitárním bombardování. Jedná se o originální přepis rozhovoru pro Reuters. Nicméně, já vím že jsou mezi čtenáři šťouralové a budou hledat a hledat...jako Ovčáček Hitlera gentlemana, a oni najdou. A pak radostně vypísknou - tady to máš ( nebo máte, ti slušnější)

Redaktor: Pane prezidente, jak by podle Vás měl vypadat úspěch v Kosovu? Jaké jsou podle Vás signály úspěchu?

Václav Havel: Já myslím, že nejdůležitější je, aby bylo zastaveno vyvražďování, aby se mohli uprchlíci zvolna vracet a aby nastalo opět nějaké nové kolo politických jednání o statutu budoucího Kosova. Ale ze všeho nejdůležitější se mi zdá být přítomnost mírových sborů, která samozřejmě by bylo nejlépe, kdyby tam byla za souhlasu Jugoslávie, aby tam nebyly jako okupanti nebo jako válčící strana. Neboť ta přítomnost mírových sborů je přesně tím instrumentem, který může znamenat klíč ke všemu ostatnímu. I k tomu zastavení toho vyvražďování a vyhánění lidí z domovů i k eventuálním - vytvořit jakýsi prostor pro eventuální další politická jednání, k zabránění té katastrofě humanitární, jak se to nazývá, k té humanitární asistenci. K tomu všemu by napomohla přítomnost těch mírových sborů. Ostatně jejich přítomnost by znamenala i vaši přítomnost, přítomnost nezávislých sdělovacích prostředků a před jejich očima by si nemohli dovolovat to, co si tam dovolují teď, když je nikdo nevidí.

zdroj : https://archive.vaclavhavel-library.org/File/Show/159949

Ano, zde je možno si slova humanitární všimnout, jenže dámy a pánové (případně ostatní pohlaví, jsou li zde, abych byl naprosto korektní), Jedná se zde o naprosto jiný případ. Tedy o situaci, kdy onen vojenský zásah umožní nastolení humanitární pomoci a asistenci.

Tedy nikoliv humanitární bombardování a ani žádná jiná derivace tohoto slova, ale prosté nepochopení dvou otázek a dvou odpovědí, že strany těch, kteří onen rozhovor od agentury převzali. Tedy Italů a Francouzů. Zatímco u Italů si důvod oné nepřesnosti neumím vysvětli, hlavně proto že ten italský text neznám a stejně mi jejích jazyk není blízky, tak pro Francouze mám jisté pochopení, protože slovo humanitáire, má poměrně širokou škálu možností pro překlad a asi by se do nich vešel i termín boje za lidská práva. S velkým přimhouření všech tří očí. Včetně toho kuřího.

V květnu tohoto roku na toto téma ostatně velice zajímavě napsal ombudsman Českého rozhlasu, když uvedl:

Podle mého názoru je na tomto příkladu možno pozorovat jednu z vlastností médií, a sice tendenci ke zjednodušování, zplošťování reality. Tento postup s úspěchem užívají politici při diskvalifikaci svých politických protivníků. Média jsou v dvojjediné pozici: jednak jsou zrcadlem, které má za úkol věrně odrážet realitu, tedy například i zkreslené a zavádějící výroky všeho druhu. Na druhou stranu by média, zejména ta veřejnoprávní, měla poskytovat svým posluchačům, čtenářům a divákům dostatek podkladů pro to, aby realitu byli schopni vnímat v celé složitosti, nejednoznačnosti, rozpornosti. zdroj: https://informace.rozhlas.cz/geneze-slovniho-spojeni-humanitarni-bombardovani-7947097 a PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman Českého rozhlasu

Jaký z toho učinit tedy závěr?

Václav Havel nikdy spojení o humanitárním bombardování nepoužil. Ostatně je to logické jednak proto že spojit tato dvě slova může jen nevzdělaný trouba, což on nebyl a je lhostejné co si o jeho přínosu kdo myslí nebo ne. Hlavním důvodem ovšem je, že on neposkytl rozhovor ani italskému tisku, kde tato zpráva vyšla jako první ani mediím z Francie, která to převzala. Onen rozhovor vznikl pro Britský Reuters, a protože Reuters je agentura, tak od ní media informace přebírají. A jak s nimi naloží a jak je přeloží, to už je jiné kafe.

Myslím si že je nejvyšší čas ukončit šíření této lži a jí podobných, které mají jediný cíl. Dehonestovat osobu presidenta Václava Havla, který sice nebyl dokonalý, dělal chyby - proboha byl to člověk, nad některými jeho názory a rozhodnutími bylo možno kroutit hlavou, nicméně ve funkci presidenta Československé a posléze České republiky udělal mnoho dobrého a přestože se o jeho neřestech a zálibě v popíjení špitalo hodně, v presidentské funkci jej nikdo nalitého neviděl a jediné jeho vulgární slovo veřejnost mohla slyšet v záznamu jeho divadelní hry Audience, kde na otázku jak to jde odpověděl : "Je to všecko na hovno". Což, když si uvědomím realitu presidentského úřadu po jeho odchodu, zvláště nyní, nemohu považovat za vulgaritu.

Autor: Martin Braun | pátek 13.9.2019 6:00 | karma článku: 41.84 | přečteno: 8933x

Další články blogera

Martin Braun

Vážení vládní odborníci - jděte už k šípku s těmi novotvary

Určitě jste se s tím většina z vás setkala. V souvislosti s novým coronavirem se politická i vědecká reprezentace země předhání, kdo vymyslí hloupější nové výrazivo.

3.4.2020 v 6:01 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 913 | Diskuse

Martin Braun

Jen si tak trochu kopnout

Do koho? Samozřejmě co ČT, protože to je snadný cíl a ani v tak krizových časech, jaké prožívá svět a Česká republika nyní, hledají kritici záminku k útoku. Někdy až přehnanou.

19.3.2020 v 5:38 | Karma článku: 40.48 | Přečteno: 7207 | Diskuse

Martin Braun

Hyenismus největšího zrna

...aneb i na neštěstí a nemoci se musí vydělávat velké peníze. Za vše se přece musí zaplatit a tak i informace nemohou být zdarma

17.3.2020 v 16:03 | Karma článku: 29.26 | Přečteno: 1664 | Diskuse

Martin Braun

Nářek Martina Fendrycha nad umírajícími západními hodnotami

Nikdy jsem mu moc nerozuměl. Martinu Fendrychovi. Působil na mně tak nějak rozevlátě, ve svých názorech. Když jsem ale četl jeho dnešní zamýšlení nad uprchlickou krizí na Turecko - Řecké hranici, byl jsem silně znechucen.

9.3.2020 v 18:49 | Karma článku: 46.93 | Přečteno: 10437 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

"Buď chytré, blbéch je dost"...

je rčení docela známé, kterým prý poučoval otec, patrně Moravák, svého synka. Ale vžilo se to vůkol, i v zemích českých...

4.4.2020 v 0:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Karel Trčálek

Můžeme v boji proti čínské chřipce používat respirátory z Tchaj-wanu?

Já vím, že to zdejší milovníci čínské kuchyně, obzvláště pak netopýrů ve vlastní šťávě, neradi slyší, ale druhým největším světovým producentem roušek a respirátorů je Tchaj-wan

3.4.2020 v 18:49 | Karma článku: 12.99 | Přečteno: 221 | Diskuse

Karel Trčálek

Když naši bolševici řeší víc maršála Koněva než velkou vlasteneckou válku s koronavirem

Kroky starosty Prahy 6 nedávají našim bolševikům a euroantifašistům spát ani v době pandemie Covid-16

3.4.2020 v 17:47 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 337 | Diskuse

Jiřina Holotová

Stát nedokázal zabránit odstranění sochy Koněva a nemístné vtipkování starosty

„Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu,“ nemístně zavtipkoval na svém fb profilu starosta Prahy 6, kde dnes proběhlo odstranění sochy.

3.4.2020 v 16:41 | Karma článku: 41.27 | Přečteno: 1465 | Diskuse

Aleš Boháč

Rok to vydržet nejde!

Jedinou cestou, jak se vyhnout zahlcení zdravotnických zařízení a počítání velkého množství mrtvých je udržet stávající izolaci a ostatní nařízení až do doby, kdy bude k dispozici vakcína. To je ale nesmysl.

3.4.2020 v 16:18 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 280 | Diskuse
Počet článků 388 Celková karma 32.06 Průměrná čtenost 2346

http://www.zemancountdown.cz/

Lépe být mrtvý, než rudý.

AM YISRAEL CHAI

ARALLU Akbar

martinbraun@centrum.cz

Sionista - Islamofob - Antikomunista

 

https://www.facebook.com/profile.php?id=100009160161310&fref=ts

Facebook je jediná komunikační možnost se mnou, kromě diskuse pod blogy. Na emaily nereaguji

ZJsem přítelem Izraele a jeho politiky. Jsem příznivcem židovského odboje, který přispěl k vzniku státu Izrael. Mým vzorem je Avraham Stern, brutálně zavražděný Brity. Ctím památku osvobozeneckých hnutí Haganah, Irgun a Lehi, které se zbraní v ruce bojovaly za svobodu, nezávislost a za vznik židovského státu na historických židovských územích.

Všechny současné i budoucí fotografie jsou zveřejněny s laskavým souhlasem Dory Bar Or, 

All current and future photographs are published with kind permission Dory Bar Or, from his Instagram account:

https://www.instagram.com/dory.baror/?fbclid=IwAR2tky_hZDozWOnsrEooHktsnwI59Ed49dn6M4M4ERnxATZOLPph0b-ftPM

 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více

Najdete na iDNES.cz