Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Koukám, že ty letošní vánoční pohádky pořádně hejbou žlučí

29. 12. 2019 3:55:41
Tedy jak komu. Nicméně, když čtu všechnu tu hysterii kolem, dovolávání se rady pro rozhlasové a televizní vysílání a podobně, nemohu si nevzpomenout na jeden rozhovor, tuším že s panem Jiřím Suchým.

Ten totiž u příležitosti jakéhosi výročí, jeho nebo divadla Semafor, to už opravdu nevím, vzpomenul na doby temna se slovy, že divák byl citlivý na jakoukoliv narážku a že se často popadal za břicho smíchy i tam, kde to nebylo vůbec očekáváno a teprve později autoři pochopili, že tam divák kdesi v koutku viděl narážku na proradný bolševický systém. Na tom ostatně fungovalo například i Televarieté, kde v anekdotách a průpovídkách lidé viděli protikomunistický odboj paní Bohdalové a pana Dvořáka.

Zdá se, že dnes se tato doba vrací a to v podobě pohádek. Ono totiž zábavy u které bychom se u televize smáli moc není, filmů s jinotaji se také moc netočí a tak tu jsou pohádky a divák Český tam hledá a hledá a srdce Evropy div se - nachází. A jako v minulosti, i to co tam není.

Letos se to týkalo dvou pohádek. Čertí brko a Čarovný kamínek. Obě pohádky mimořádně nepovedené, mimořádně neatraktivní. I tu přispěchali znalci a vědátoři a v oněch dvou pohádkách nalezli narážky na současnost, na politickou situaci, na ekologii, na sluničkáře ( stále nevím co nebo kdo to vlastně je). Dokonce se objevily konkrétní figury z politické arény, které snad mohly být předlohou pro toho či onoho negativního pohádkového hrdinu.

Jenže, milí zlatí... ono je to trošku jinak a vy všichni, kdo bouříte proti údajné propagandě moc rádi zapomínáte, že pohádky vždy byly, jsou a prostě musí být o boji dobra se zlem. Vzpomeňte například na Rumcajse kterak bojoval s vrchností. Vzpomeňte na Trautenberka. a s hraných pohádek? Máme tu přece přihlouplého krále Pikolu z Tří veteránů, nebo Kazisvěta z princezny se zlatou hvězdou. Jen například. Anebo tolik milovaná pohádka s Čerty nejsou žerty. Správce, generál a trouba král, chamtivý a neschopný, skvěle zahraný panem Kemrem.

Pohádky jsou prostě od toho aby vyprávěly o boji dobra se zlem. A jestli příběh reflektuje současné dění? Inu, nebude asi na škodu si uvědomit, kdo se dnes nejčastěji dívá na pohádky. Myslím tím České, hrané. Anebo myslíte, že děti 12 a níže hlasují a komentují na ČSFD? I když, jak tak některé komentáře čtu, občas to vypadá na věk kolem 8 let, nicméně faktem je, že nejvděčnějším příjemcem pohádek vánočních i nevánočních je dospělý divák. Ten radosti chrochtá nad novým počinem pana Trošky, vrní blahem nad Andělem páně a dožaduje se trojky ( me too), či se radostí rozplývá nad další pohádkou pana Zelenky.

A naopak je to zase dospělý divák je ten, který volá po ztrestání těch co natočili cosi co se nepovedlo. Ditě asi těžko bude psát o daňových poplatnících, co zaplatili projekt urážející Babiše ( nebo někoho jemu podobného - vzdáleně).

Pro nás dospělé, se po roce 89 pohádky staly východiskem z filmové nouze. Přiznejme si to, ta lehkost, s jakou se natáčely komedie a veselohry dříve tu už není. Točí se inteligentní komedie, ovšem divák touží po neinteligentní veselohře. Prostě se smíchy popadat za břicho a bavit se u toho. Marně vzpomínám, u kterého z filmů, takzvaně "pro dospělé", jsem se tak dobře pobavil naposled. Možná Dědictví, Černí Baroni, zpočátku asi i u Pelíšků. To je ale hodně málo.

A tak všichni vzýváme pohádky kde ten smích a zábavu nacházíme. A děti? Nedělejme si iluze, pokud to není Marvel nebo jiná fantasy, tak nás pošlou k šípku.

Pohádky k vánocům patří. Pravda, mají v posledních létech kolísavou úroveň. Tragická slíbená princezna nebo unylý pravý princ, loňský nemastný neslaný kouzelník Žito a letošní Čertí brko a Čarovný kamínek se určitě nestanou vyhledávanými díly. Hlavním důvodem není propaganda ale to, že opustily hravost a lehkost. U čertího brka hodně vadily písničky. Není totiž jednoduché napsat písničku tak, aby do pohádky sedla jako pověstná prdel na hrnec. Nemelodické nerytmické popěvky zde doslova otravovaly. Tedy s výjimkou skandování Čerti , čerti v hospodě. To bylo vtipné. Čarovný kamínek byl velkým oříškem k vydržení. Nebylo jednoduché vydržet do konce. V závěru mně napadla věta z Císařova pekaře : " Patlama, patlama, paprťála žbrdluch." Tvůrci patlali patlali až zmatlali vše do mrtě. Navíc, jako by se inspirovali u jiné pohádky, jménem Řachanda. Lesní postavy byly vykresleny velice podobně.

Zkrátka, letošek se pohádkově moc nevydařil. Nemyslím že je důvod k zásahu rady pro rozhlasové a televizní vysílání, jak zde na blogu bylo navrženo, nicméně by se měla ČT chytnout tak trošku za frňák a uvědomit si, že stavět na osvědčené kvalitě nikdy nemůže uškodit. A že není moc hospodárné že jsou schopní vyhodit do vzduchu těžké miliony za projekty s výsledkem nejistým, když na druhou stranu komerčně i umělecky prověřený Jiří Strach už několik let čeká marně na grant a podporu svého filmu Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Takže zase za rok.

Autor: Martin Braun | neděle 29.12.2019 3:55 | karma článku: 26.21 | přečteno: 1300x

Další články blogera

Martin Braun

Vážení vládní odborníci - jděte už k šípku s těmi novotvary

Určitě jste se s tím většina z vás setkala. V souvislosti s novým coronavirem se politická i vědecká reprezentace země předhání, kdo vymyslí hloupější nové výrazivo.

3.4.2020 v 6:01 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 913 | Diskuse

Martin Braun

Jen si tak trochu kopnout

Do koho? Samozřejmě co ČT, protože to je snadný cíl a ani v tak krizových časech, jaké prožívá svět a Česká republika nyní, hledají kritici záminku k útoku. Někdy až přehnanou.

19.3.2020 v 5:38 | Karma článku: 40.48 | Přečteno: 7207 | Diskuse

Martin Braun

Hyenismus největšího zrna

...aneb i na neštěstí a nemoci se musí vydělávat velké peníze. Za vše se přece musí zaplatit a tak i informace nemohou být zdarma

17.3.2020 v 16:03 | Karma článku: 29.26 | Přečteno: 1664 | Diskuse

Martin Braun

Nářek Martina Fendrycha nad umírajícími západními hodnotami

Nikdy jsem mu moc nerozuměl. Martinu Fendrychovi. Působil na mně tak nějak rozevlátě, ve svých názorech. Když jsem ale četl jeho dnešní zamýšlení nad uprchlickou krizí na Turecko - Řecké hranici, byl jsem silně znechucen.

9.3.2020 v 18:49 | Karma článku: 46.93 | Přečteno: 10437 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Příčina lidského neštěstí a ponaučení z biblické knihy Job

Možná jste to také zažili sami, sousedům zemřela dcera. Soused za mnou přišel a ptá se mě, „vy jste věřící člověk, nevíte proč moje dcera zemřela tak mladá, a proč to vůbec Bůh dopustil“.

3.4.2020 v 8:08 | Karma článku: 10.58 | Přečteno: 288 |

Karel Sýkora

Rozhovor s Janem Hellerem o problémech s překládáním Bible (2008)

Prof. ThDr. Jan Heller byl český religionista, biblista, protestantský teolog, vysokoškolský pedagog a překladatel z hebrejštiny a foiničtiny.

2.4.2020 v 9:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 |

Karel Sýkora

Hlas svědomí z Číny: Zrušte komunistickou stranu

„Žádám zrušení Komunistické strany Číny,“ říká jeden z obyvatel Číny, jehož odvaha překonává strach ze ztráty života. Svým vlastním jménem a odhalenou tváří veřejně vyzývá k ukončení vlády čínského komunistického režimu.

1.4.2020 v 6:24 | Karma článku: 6.36 | Přečteno: 83 |

Zdeněk Sotolář

Šíření poplašných zpráv jako povolání

Tak nějak se chová naše publicistika. Třeba Kateřina Perknerová v rozhovoru s náměstkem šéfinspektora Andrysem.

31.3.2020 v 13:29 | Karma článku: 32.63 | Přečteno: 868 | Diskuse

Richard Mandelík

Otevřený dopis o hudbě

Všem managementům českých hudebních těles a festivalů a hudebníkům a dalším lidem kol hudby, které znám.

31.3.2020 v 7:00 | Karma článku: 5.65 | Přečteno: 164 | Diskuse
Počet článků 388 Celková karma 32.06 Průměrná čtenost 2346

http://www.zemancountdown.cz/

Lépe být mrtvý, než rudý.

AM YISRAEL CHAI

ARALLU Akbar

martinbraun@centrum.cz

Sionista - Islamofob - Antikomunista

 

https://www.facebook.com/profile.php?id=100009160161310&fref=ts

Facebook je jediná komunikační možnost se mnou, kromě diskuse pod blogy. Na emaily nereaguji

ZJsem přítelem Izraele a jeho politiky. Jsem příznivcem židovského odboje, který přispěl k vzniku státu Izrael. Mým vzorem je Avraham Stern, brutálně zavražděný Brity. Ctím památku osvobozeneckých hnutí Haganah, Irgun a Lehi, které se zbraní v ruce bojovaly za svobodu, nezávislost a za vznik židovského státu na historických židovských územích.

Všechny současné i budoucí fotografie jsou zveřejněny s laskavým souhlasem Dory Bar Or, 

All current and future photographs are published with kind permission Dory Bar Or, from his Instagram account:

https://www.instagram.com/dory.baror/?fbclid=IwAR2tky_hZDozWOnsrEooHktsnwI59Ed49dn6M4M4ERnxATZOLPph0b-ftPM

 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více

Najdete na iDNES.cz