Čtvrtek 22. října 2020, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. října 2020 Sabina

Život s Covid 19 - analýza nerozumu

18. 08. 2020 1:15:28
Česká vláda rozhodla o tom, že od září se znovu bude zavádět povinnost nosit roušky ve veřejných prostorách. Je to rozumný krok nebo je to jen další zbytečnost, či dokonce snaha umlčet nespokojené občany?

Původně jsem to zde psát nechtěl, práskl jsem to na sebe už jinde. Nicméně... Zkrátka a prostě, jsem covid 19 pozitivní. Vlastně to nebylo takové překvapení, když mi přišly výsledky a šok by spíše bylo, kdybych se tomu vyhnul, vzhledem k situaci, která zde na Floridě panuje. Naštvalo mně, že onemocnění zkomplikovalo mé plány na konečně trvalý návrat domů a donutilo mě zůstat sedět, či spíše ležet na perdeli. To ale není podstatné.Chci dnes napsat o něčem jiném.

Často čtu nebetyčné bláboly o tom, že covid není vlastně nic jiného, nežli taková chřipečka, rýmička, že to vlastně je jen takové velké nic. Já nejsem lékař. Všechny informace které mám, čerpám z veřejně dostupných vědeckých zdrojů, ke kterým mám přístup jak v Angličtině, Francouzštině tak i v Němčině. Jsou to názory různé ale dnes mohu za sebe, z vlastních, nejosobnějších zkušeností říct, že covid 19, nemá ani s rýmičkou ani s chřipkou nic společného. Možná jen částečné společné symptomy. Celkově ovšem jde o cosi, co vědci nejsou dosud schopni plně popsat a pochopit. Proč?

Především, a v tom je zákeřnost a současně největší nebezpečí viru, na každého pacienta vir zaútočí jinak. Někdo ani neví, že něco má a zjistí se to víceméně náhodou či trasováním. Někdo to prostě přechodí jen jako nějaké stadium nepohodlí a někdo, bohužel, musí být napojen na plicní ventilaci a jak víme ze statistik, spousta lidí setkání s virem nepřežila. Je nesmysl tvrdit, což taky občas slyším a čtu, že tito lidé vesměs neumírají na covid ale s covidem. Na tento neargument existuje velice snadná odpověď na kterou už žádný protiargument není. Ano, ale pokud by se tito lidé covidem nenakazili, buďto by žili déle anebo, v případech rakoviny a vysokého tlaku či diabetes, by mohli žít nadále plnohodnotný život, či se dokonce vyléčit.

Jaké to ale je, žít s covidem? Inu, já v životě prodělal chřipku mnohokrát, stejně jako angíny a podobné choroby. Nikdy to nebyla žádná procházka růžovou zahradou, ale covid, to je naprosto jiná liga. Vysoké teploty, bolesti kloubů, bolesti svalů, bolesti hlavy, nespavost... to vše je jen malá část toho, čím nemocný trpí. To nejhorší je celkový úpadek jak fyzické tak ale hlavně psychické stránky pacienta. Prakticky nevíte co se s vámi děje a ani to vědět nechcete. Jste v naprosté apatii s tím, že někde vzadu v mozku vám buší cosi co vám říká že něco není v pořádku. Máte hlad ale nechcete jíst. Máte žízeň ale nechce se vám natáhnout ruka k láhvi s pitím. Chce se vám na WC ale nechce se vám vylézt z postele. Víte že byste něco měli dělat ale jiný hlas vám říká zůstaň ležet. Veškeré jídlo vám chutná jako guma, kterou jste používali ve škole na gumování. To jsou zhruba první tři až pět dní. Poté se sice situace zlepšuje, nicméně stále to nejste vy. Můj konkrétní pocit v tuto chvíli? Sedím u klávesnice asi 10 minut, klimatizace mrazí na plný výkon a já jsem zpocený jako při pětihodinovém tenisovém zápasu v Sydney na plném slunci.

Jenže pozor, jak už jsem napsal výše, to je moje zkušenost, zatímco zkušenost jiného nemocného může být naprosto odlišná. Co tedy s tím? A je vůbec nějaká možnost, jak se nenakazit. Zde jsem dost skeptický ale rozum, který se pomalu vrací do pevných obrátek mi říká, že pokud ta tolik proklínaná rouška může zvýšit ochranu jen o 5 procent, tak má smysl jí prostě nosit.

Dosud jsem se se situací, kdy se lidé hrdě vydávali vstříc smrti nákazou virem, setkal pouze v amerických katastrofických filmech. Například Outbreak nebo The Stand. Nyní se ta situace týká i naších životů a životů naších blízkých. A já si říkám, ptám se, kde se v lidech bere tolik sobectví, arogance, sebestřednosti a někdy i tuposti, že nadřazují své osobní momentální pohodlí, nad šanci ochránit druhé před nákazou. Chtějí mít zaručené právo chrchlat a prskat na všechno a všechny kolem, protože přece je svoboda, ne? Tím pádem chtějí mít právo i nakazit všechny kolem, čímž pádem ve jménu své osobní svobody , tuto svobodu odepírají těm, kteří by rádi byli zdraví. Namísto toho sousedovi, visícímu v přeplněném autobuse naproti ním, svobodně prsknou do tváře s dodatkem "na zdraví"

Představa, že by roušky měly být povinné do jara je děsivá. Ovšem alternativa je děsivější. Na zdraví.

Autor: Martin Braun | úterý 18.8.2020 1:15 | karma článku: 44.07 | přečteno: 13615x

Další články blogera

Martin Braun

Pár slov k včerejším výtržnostem v Praze

Abych byl upřímný, čekal jsem zde na blogu stejnou či podobnou bouři, jaká byla na Staroměstském náměstí v neděli odpoledne. Kromě několika málo blogů, je zde ale klid, takže nabízím svůj pohled,

19.10.2020 v 17:48 | Karma článku: 45.41 | Přečteno: 6490 | Diskuse

Martin Braun

Protest proti praktikám administrace blogu idnes.cz

Je mi jasné, že tento můj blog, pokud nebude přímo smazán, bude přesunut do takzvaného hyde parku nebo soukromna, a to ze důvodu, které jsou mi známy leč současně jsou v dosti přímém rozporu s logikou.

14.10.2020 v 0:13 | Karma článku: 33.49 | Přečteno: 909 | Diskuse

Martin Braun

Musíme jím (imigrantům) pomáhat, soudí pan Firla ( polemika s kolegou blogerem)

Narazil jsem na blog pana Tadeáše Firly a přiznám, se ,že při jeho čtení mi doslova běhal mráz po zádech. I když připouštím, že jsem autora zcela nepochopil, přesto jeho výpověď hovoří o imigraci docela jasně.

8.10.2020 v 4:19 | Karma článku: 41.39 | Přečteno: 2420 | Diskuse

Martin Braun

Pár poznámek k projevu Andreje Babiše

Na tento projev jsem si udělal čas, protože podle reklamy, která mu byla poskytnuta, jsem očekával závažné prohlášení, které přesahuje rozměry obvyklého drbníku jménem "čau lidi".

22.9.2020 v 4:47 | Karma článku: 43.85 | Přečteno: 8893 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Andrea Kostlánová

Jak Stalin vyhladil ruskou uměleckou avantgardu

V době války odešla velká část spisovatelů, umělců a vědců do emigrace. 7.11.1920 za občanské války a hladomoru ( který Stalina inspiroval, aby ve 30. letech na Ukrajině vyvolal naplánovaný hladomor ) byla v Petrohradu na počest

21.10.2020 v 21:24 | Karma článku: 7.91 | Přečteno: 168 | Diskuse

Jan Lněnička

Národní 17. listopad 1989 – Staromák 18. říjen 2020!

V čem se podobalo dění na Národní třídě v roce 1989 událostem na Staroměstském náměstí v říjnu 2020? Jistou shodu jsem našel, když jsem pročítal prohlášení pořadatelů.

21.10.2020 v 20:28 | Karma článku: 11.49 | Přečteno: 288 | Diskuse

Jiří Nohava

Babiš si z nás dělá legraci?

Minulost byla vždy ke zrádcům nemilosrdná. Co hrozí těmto tvorům, kteří nesou zodpovědnost za smrt tisíců lidí? Snad až tato zlá doba pomine, spravedlnost je dostihne a narovná vše křivé.

21.10.2020 v 17:07 | Karma článku: 16.24 | Přečteno: 451 | Diskuse

Miroslav Václavek

Nepomůže ani Prymula, ani Šmucler, ani Flégr - těmi nejlepšími virology musíte být vy sami

Moji milí zlokdaunovaní spoluobčané. Sice jsem se zařekl, že se k tomu, co nazývají epidemií viru covid 19 příliš vyjadřovat nebudu, ale vzhledem k tomu, že současná vláda vede tuto zemi ke státnímu bankrotu,

21.10.2020 v 17:00 | Karma článku: 21.72 | Přečteno: 499 | Diskuse

Petr Štrompf

S covidem jak ve stalingradském kotli. Taktický ústup

Nová predikce odteď už faktického zašperování státu zní: covid nepolevuje, právě naopak. Proto musíme takticky ustoupit do předem připravených pozic. Tedy raději sedět doma a čekat na zázrak.

21.10.2020 v 16:55 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 208 | Diskuse
Počet článků 418 Celková karma 41.37 Průměrná čtenost 2543

http://www.zemancountdown.cz/

Lépe být mrtvý, než rudý.

AM YISRAEL CHAI

ARALLU Akbar

martinbraun@centrum.cz

Sionista - Islamofob - Antikomunista

 

https://www.facebook.com/profile.php?id=100009160161310&fref=ts

Facebook je jediná komunikační možnost se mnou, kromě diskuse pod blogy. Na emaily nereaguji

Jsem přítelem Izraele a jeho politiky. Jsem příznivcem židovského odboje, který přispěl k vzniku státu Izrael. Mým vzorem je Avraham Stern, brutálně zavražděný Brity. Ctím památku osvobozeneckých hnutí Haganah, Irgun a Lehi, které se zbraní v ruce bojovaly za svobodu, nezávislost a za vznik židovského státu na historických židovských územích.

Všechny současné i budoucí fotografie jsou zveřejněny s laskavým souhlasem Dory Bar Or, 

All current and future photographs are published with kind permission Dory Bar Or, from his Instagram account:

https://www.instagram.com/dory.baror/?fbclid=IwAR2tky_hZDozWOnsrEooHktsnwI59Ed49dn6M4M4ERnxATZOLPph0b-ftPM

 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více

Najdete na iDNES.cz